Ministerstvo zdravotnictví ČR, Palackého nám. 4, 128 01 Praha 2

Datum: 4. prosince 2012 Předmět: Členům zdravotního výboru parlamentu etc. Komu: boris.stastny@psp.cz, krakoraj@psp.cz, markovas@psp.cz, roztocila@psp.cz, stetinaj@psp.cz, adamv@psp.cz, antoninp@psp.cz, babakm@psp.cz, florianj@psp.cz, frankovas@psp.cz, gregoram@psp.cz, holikp@psp.cz, hubackovag@psp.cz, janekm@psp.cz, koskubaj@psp.cz, kotalikovap@psp.cz, michalika@psp.cz, nemecekv@psp.cz, rusnokj@psp.cz, skalickyj@psp.cz, svojaki@psp.cz, ulehlat@psp.cz, hegerl@psp.cz, sekretariat.ministra@mzcr.cz, gml@gmlcr.cz, sekretariat@lecebnelazne.cz, info@szpcr.cz, kancelar@clkcr.cz, bemp@psp.cz


Vážený pane předsedo, vážené členky a členové zdravotního výboru parlamentu a odborní poradci výboru
 
Dovoluji si Vás v adventním čase při třetím čtení korupce pod názvem holandská (neučinná) marihuana za 300 Kč/ gram do lékáren požádat o interpelaci ministra zdravotnictví s níže uvedenými otázkami. 

 
S pozdravem 

Dušan Dvořák, zakladatel cannabisterapie

Ministerstvo zdravotnictví ČR, Palackého nám. 4, 128 01 Praha 2

Žádost číslo 1) Na základě jednání na MZ ČR k problematice vědeckého výzkumu konopí pro účely uchování jeho genofondu dne 22. března 2012 s Výzkumným ústavem rostlinné výroby (zastupoval ředitel Dr. Ing. Pavel Čermák) za účasti ministerstva zemědělství, národní protidrogové centrály a dalších subjektů, kdy MZ ČR zastupovali pracovníci Inspektorátu OPL včetně vedoucí Ing. Aleny Ondrouškové, zaslalo následně MZ ČR řediteli Výzkumného ústavu rostlinné výroby, který je zřizovatelem semenné banky léčivých odrůd konopí, seznam otázek k vhodným léčivým druhům konopí, dávkování konopí nemocným, výnosům z pěstitelské plochy, ceně, nákladovosti, půdním podmínkám atd. konopí využitelného k terapeutickým účelům v souvislosti s předmětnou změnou zákonů (nyní ve třetím čtení v parlamentu), které ředitel Výzkumného ústavu rostlinné výroby zpracoval a odeslal MZ ČR. Zašlete mi k předmětné věci:
1 a) Kopie otázek MZ ČR zaslané Výzkumnému ústavu rostlinné výroby
1 b) Kopie odpovědí Výzkumného ústavu rostlinné výroby včetně nezačerněného názvu konkrétních odrůd legálního léčivého konopí zaregistrovaného v této semenné bance zaměřené na léčivky
1 c) Kopii reakce MZ ČR na poskytnuté odpovědi Výzkumného ústavu rostlinné výroby, zejména mne zajímá reakce MZ ČR na cenu léčivého konopí 10 Kč/gram a orientační spotřebu až několika kg léčivého konopí (na osobu/rok) dle určitého onemocnění.

Žádost číslo 2) Zákon o návykových látkách č. 167/1998 (dále jen ZoNL) v § 2, písm. f) uvádí, že rostlinou Cannabis sativa L. se pro účely zákona o návykových látkách rozumí, cituji: “kvetoucí nebo plodonosný vrcholík rostliny z rodu konopí (Cannabis) nebo nadzemní část rostliny z rodu konopí, jejíž součástí je vrcholík.“ Vzhledem k tomu, že tato formulace dává naprosto odlišný výklad pro měření a výsledné hodnoty THC v konopí nejen v rovině vědeckovýzkumné etc., ale i trestněprávní, zašlete mi k předmětné věci informace:
2 a) Na základě jakých konkrétních skutečností (podkladových materiálů k zákonu apod.) zákonodárce míní rostlinou konopí pouze a jen „kvetoucí nebo plodonosný vrcholík rostliny z rodu konopí“
2 b) Na základě jakých konkrétních skutečností (podkladových materiálů k zákonu apod.) zákonodárce míní rostlinou konopí pouze a jen „nadzemní část rostliny z rodu konopí, jejíž součástí je vrcholík“
2 c) Zjednodušeně řečeno, podle čeho se pozná, že se jednomu občanu smí měřit konopí na obsah THC zemědělský komisař (policista) z vrcholíku (květu a okvětí) a jinému občanu se smí měřit z nadzemní části rostliny s květem (vrcholíkem), když rozdíl může být až stonásobně vyšší, viz níže. 

Žádost číslo 3) ZoNL v § 4 uvádí, že k zacházení s návykovými látkami, přípravky a prekursory je třeba povolení k zacházení, nestanoví-li tento zákon dále jinak. Zašlete mi k předmětné věci informace mající přímou vazbu na doposud stále nenotifikovaný ZoNL dle povinnosti 98/34 ES po vstupu do Evropské unie 1.května 2004:
3 a) Kterým konkrétním subjektům (stačí uvést název, IČO, odpovědná osoba) bylo MZ ČR vydáno povolení k zacházení s OPL v období od 1.7.2004 do 1.6.2009, tzn. od vstupu platnosti § 29 ZoNL (pěstování konopí do 100 m2/občana bez povolení) dle novelizace zákonem č. 362/2004. Sb do novelizace ZoNL v § 8 (podmínky vydávání povolení k zacházení),  zákonem č. 141/2009 Sb.
3 b) Kterým konkrétním subjektům (stačí uvést název, IČO, odpovědná osoba) bylo MZ ČR vydáno povolení k zacházení s OPL v období od 1.6.2009 do dnešního dne, resp. dne zpracování této žádosti MZ ČR.
3 c) Zda (a pokud ano, s kolika subjekty) vede nyní MZ ČR řízení o vydání povolení k zacházení s OPL.
Poznámka: Povolení a řízení o povolení specificky zaměřené pouze na konopí uveďte v odpovědi na všechny žádosti pod bodem 3.

Žádost číslo 4) ZoNL v § 5, odst. 5 uvádí: “ Povolení k zacházení se nevyžaduje k získávání, skladování a zpracování konopí k účelům průmyslovým (pro vlákna a semena) a pokusnickým, jakož i k obchodu s konopím za těmito účely.“ Zašlete mi k předmětné věci:
4 a) Specifikaci zákonodárce k terminologii pojmu „pokusnictví“. Pokud takováto specifikace neexistuje, sdělte právní názor ministerstva zdravotnictví k danému pojmu, zda je odlišný od názoru žadatele, že termín pokusnictví znamená vědeckovýzkumné bádání, což by odpovídalo právu garantovanému ústavními právy a úmluvami včetně úmluv OSN „o OPL“  
4 b) Specifikaci zákonodárce k terminologii pojmu „získávání konopí“. Pokud takováto specifikace neexistuje, sdělte právní názor ministerstva zdravotnictví k danému pojmu, zda je odlišný od názoru žadatele, že termín "získávání konopí" může rovněž znamenat pěstování konopí pro pokusnické (průmyslové) účely, což následně z hlediska pěstitelské plochy specifikuje § 29 ZoNL.

Žádost číslo 5) ZoNL v § 8 specifikuje podmínky k vydání povolení k zacházení s OPL. Uveďte přesný internetový odkaz, kde jsou formuláře na webu MZ ČR ke stažení, případně sdělte slova, která je potřeba zadat do vyhledavače na serveru MZ ČR k získaní potřebných odkazů na předmětné formuláře.

Žádost číslo 6) ZoNL v § 15, bod 3 e)  zakazuje osobám, které nejsou oprávněny zacházet s návykovými látkami, cituji: získávat konopnou pryskyřici a látky ze skupiny tetrahydrokanabinolů z rostliny konopí“. S vědomím stovek látek a desítek kanabinoidů v rostlině konopí a stovek odlišných genetik konopí mi zašlete k předmětné věci:
6 a) Specifikaci zákonodárce k terminologii pojmu „konopná pryskyřice“ zejména uveďte vizuální či jinou specifikaci, na základě které občané naplňující § 5, odst. 5 ZoNL jednoduše poznají, že získávají (jim neznámou) konopnou pryskyřici, aby se nedopouštěli porušení zákona. 
6 b) Specifikaci zákonodárce k terminologii pojmu „látky ze skupiny tetrahydrokanabinolů“, zejména uveďte konkrétní názvy daných látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů a vizuální či jinou specifikaci, na základě které občané naplňující § 5, odst. 5 ZoNL jednoduše poznají, že získávají (jim neznámé) látky ze skupiny tetrahydrokanabinolů, aby se nedopouštěli porušení zákona. 

Žádost číslo 7) V rozporu s právem OSN a EU § 289 odst. 3 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník do roku 2012 (v Nařízení vlády ČR 455/2009 Sb. ) pod trestní sankcí zakazoval - bez ohledu na účel vědeckovýzkumný, vzdělávací či terapeutický včetně relaxačního  - pěstování konopí, cituji: „odrůdy (konopí), které obsahují více než 0,3 % látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů z celkové hmotnosti rostliny“  Od roku 2012 je specifikace THC v rostlině konopí užitá v TZ obdobná se ZoNL a % THC se měří nikoliv „z celkové hmotnosti rostliny“, ale „v kvetoucím nebo plodonosném vrcholíku rostliny konopí (s výjimkou zrn) včetně listů“.  ZoNL v § 24 zakazuje pěstovat, cituji: „druhy a odrůdy rostliny konopí, které mohou obsahovat více než 0, 3 % látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů“.  S vědomím, že THC se v rostlině konopí vyskytuje až tisícinásobně odlišně v jednotlivých částech rostliny konopí a navíc rovněž zcela odlišně v jednotlivých obdobích růstu rostliny konopí a dle intenzity slunečního svitu a celkových podmínek včetně podnebného pásma a navíc naprosto odlišně, když se THC měří v rostoucí rostlině obsahující vodu nebo po vysušení rostliny apod. mi zašlete k předmětné věci specifikaci zákonodárce k terminologii pojmu „obsahovat více než 0, 3 % látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů“ z hlediska zákonnosti měření THC:
7 a) Dle § 2, písm. f) ZoNL, čili, zda je zákonodárcem míněno měření obsahu THC 7 aa) v celé nadzemní části rostliny konopí s vrcholíkem nebo pouze v 7 ab) kvetoucím a plodonosném vrcholíku rostliny konopí (viz žádost číslo 2 uvedená výše)
7 b) Zda a dle jakého zákona a jeho konkrétního ustanovení je míněn obsah THC v konopí s měřením % THC v jakémkoliv období, nebo pouze a jen v určitém časovém období růstu rostliny konopí, jak upravuje například evropská zemědělská metodika povolující měření THC v rostlině konopí pouze a jen 20 dní před nakvetením do max. 10 dne po odkvětu (tz. 10 dní po tvorbě semene) a pouze ze samičích vrcholíků rostliny konopí. Pozn.: po tomto období, zvláště u dvoudomých odrůd pěstovaných na květ, mají certifikované dvoudomé odrůdy zavedené v odrůdových bankách ve vrcholíku mnohem více % THC v samičím květu (vrcholíku), než zákon povoluje.
7 c) Zda a dle jakého zákona a jeho konkrétního ustanovení je zákonodárcem míněno měření % THC v konopí v rostoucí a vodu obsahující části rostliny konopí, nebo naopak je zákonodárcem míněno měření THC v usušené rostlině konopí (nebo její části, viz 7aa a 7 ab), když navíc víme z úmluv OSN o nezakazování pěstování konopí k zahradnickým (estetickým) účelům, kdy je obsah THC zcela irelevantní.
7 d) Zda a jak zákonodárce vyřešil prevenci škod (tragédií a zločinů) na občanech a státním rozpočtu aplikací tzv. neodkladných úkonů Policie ČR u pěstitelů legálního konopí do 100 m2 bez povolení a hlášení (viz § 5, odst. 5 a § 29 ZoNL) a občané zcela bezpečně věděli, že pěstují legální konopí.



Dne 27. listopadu 2012:Vážený pane předsedo, vážené členky a členové zdravotního výboru parlamentu a odborní poradci výboru. Dovoluji si Vás upozornit na níže uvedené informace v souvisloti s korupcí pod názvem holandská (neučinná) marihuana do lékáren.
S pozdravem 

Dušan Dvořák

 
Věc: Žádost Meziresortní protidrogové komisi vlády ČR dle 106/1999 Sb. dle zákona o svobodném přístupu k informacím k dovozu tzv. marihuany

Dne 6.září 2012 jsem Vám zaslal níže uvedený dotaz, ale dosud jsem na něj nedostal odpověď. Žádost proto opakuji a děkuji předem, pokud mi můžete odpovědět poštou. 
Na straně 6 (levý sloupec) na serveru OSN je patrné, že Česká republika pro rok 2012 uplatnila u OSN požadavek na zpracování cca 65 kilogramů Cannabis herba (marihuana) a několik gramů Cannabis resina (hašiš), viz http://www.incb.org/pdf/e/estim/2012/Est-Aug12.pdf
Komentář: ČR tyto požadavky vůči OSN uplatnila nejen v roce 2012, ale přitom do roku 2012 neměl v ČR – podle vyjádření MZ ČR - žádný subjekt povolení k zacházení s odrůdami Cannabis sativa L. s obsahem nad 0,3 % THC. Podle sdělení ministryně zdravotnictví Dany Juráskové v březnu 2010 parlamentu je možné nemocným podávat THC (dronabinol), který lze z uvedeného požadavku Cannabis získat. Státní ústav pro kontrolu léčiv a MZ ČR  však odmítají sdělit, kdo v ČR pro nemocné dronabinol zpracovává a v jaké formě.

Sdělte mi v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím
1)     Kdo je u ČR konkrétním zpracovatelem a distributorem daného množství Cannabis uvedeného v požadavcích pro OSN
2)     Zda se ČR v této oblasti realizuje výzkum a kde, kdy a jak toto bylo oznámeno lékařům, nemocným a veřejnosti
3)     Jaké je přesné složení a poměry (synergie) klíčových kanabinoidů CBD a THC v ČR požadovaném množství Cannabis

Když byste mi mohli současně doložit, zda tímto v ČR nedochází k legalizaci jinak údajně nelegálního jednání, zde však jen pro určité vyvolené občany ČR a těm "nenašim" pak budou od příštího roku prodávány 3 druhy holandské marihuany za 300 kč/gram jako od nejsprostšího dealera černého trhu, děkuji Vám rovněž za odpověď dle zákona 106/ 1999 Sb.


Děkuji a jsem s pozdravem

27. listopadu 2012

Dušan Dvořák, nar. 12.ledna 1962, Tylova 2, 779 00 Olomouc
 

Opověď najdete zde